ZINĀTNIEKU NAKTS 2023

29.septembrī 16:00 - 21:00

  • LU Akadēmiskā centra Dabas mājā, Jelgavas ielā 1

Bioloģijas institūts savā programmā iekļāva stāstu par projektu LIFE FOR SPECIES un Latvijas Sarkano Grāmatu.

Apmeklētājus  ar Sarkanās grāmatas zvēriem iepazīstināja lektors Dr. V. Pilāts

Pasākuma apmeklētājiem bija arī unikāla iespēja apskatīt Latvijas pirmo Sarkano grāmatu un uzzināt vairāk par sugu aizsardzību Latvijā, kā arī jaunās Sarkanās grāmatas tapšanas procesu. Tāpat, apmeklētājiem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas par sugu aizsardzību Latvijā.

Mazākie dabas draugi tikmēr cītīgi veidoja aizsargājamu sugu maskas, krāsoja, līmēja, un lika puzles.

Lasi vairāk: https://sarkanagramata.lu.lv/.../life-for-species.../

 

  • LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā Papē, Rucavas novadā  

Savukārt LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā Zinātnieku naktī varēja vērot putnu gredzenošanu – vakarā tīklos bija iekritušas garastītes, pelēkās zīlītes un sarkanrīklīte, taču murdā dalībnieku acu priekšā tika noķerta zvirbuļvanaga mātīte.

“Jau tumsā pēc deviņiem smīlāja neliels lietus, taču starmešu gaismā novērojām dažus zvirbuļveidīgos putnus, kā arī ultraskaņas detektorā dzirdējām divus Natūza sikspārņus – sikspārņu migrācijas maksimums bija novērojams jau augusta beigās, un patlaban uz ziemošanas vietām aizceļo pēdējie migrējošie sikspārņi," stāsta LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks Oskars Keišs.

Paldies visiem, kas piedalījās zinātnieku naktī un uz tikšanos nākamgad!

Pasākums “Zinātnieku nakts” Latvijā notiek Eiropas Komisijas iniciētā pasākuma “Eiropas Zinātnieku nakts” ietvaros katru gadu septembra pēdējā piektdienā. Tā mērķis ir tuvināt zinātnisko pētniecību sabiedrībai, veicinot īpaši jauniešu interesi par zinātni un tās lomu cilvēka ikdienas dzīvē.

 

ZINĀTNIEKU NAKTS 2022

30.septembrī 16:00 - 21:00

LU Akadēmiskā centra Dabas mājā, Jelgavas ielā 1

Bioloģijas institūts savā programmā iekļāva stāstu par to kā veco nomaina jaunais – apmeklētājiem tika dota unikāla iespēja aplūkot pirmo Sarkanās grāmatas eksemplāru, kā arī uzzināt vairāk par jauno topošo Sarkano grāmatu.

Sīkāk projekta LIFE FOR SPECIES  mājaslapā https://sarkanagramata.lu.lv/jaunumi/projekts-life-for-species-piedalas-zinatnieku-nakti-2022/

LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā Papē, Rucavas novadā  Putnu un sikspārņu migrāciju dalībnieki varēja vērot klātienē.

ZINĀTNIEKU NAKTS 2021

Zinātnieku nakts 2021 norisinājās 30. aprīlī no plkst. 18:00 līdz 23:00, tiršsaistē, pulcējot vairākus tūkstošus apmeklētāju.

ZInātnieku nakts 2021 norisinājās tiešsaistē,  pulcējot ap 4000 interesentu, kas varēja tiešsaistē noskatīties 200 dažādu aktivitāšu, ko bija sagatavojušas dažādas Latvijas augstskolas un zinātniskās institūcijas. Pasākumā piedalījās arī Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts un projekts LIFE FOR SPECIES, piedāvājot ekspo zonā aizpildīt testu ar īpaši aizsargājamo sugu atpazīšanu.

Sīkāk  par projekta LIFE FOR SPECIES organizētajām aktivitātēm skatīt https://sarkanagramata.lu.lv/jaunumi/projekts-life-for-species-piedalas-zinatnieku-nakti-2021/

 

Zinātnieku nakts 2020 - pārcelta

Zinātnieku nakts 2020  - pasākumi LU Bioloģijas institūtā pārcelti uz 2021. gada pavasari

ZINĀTNIEKU NAKTS 2019

LU Bioloģijas institūtā, Salaspilī, Miera ielā 3
27. septembrī 18:00 – 22:00
Arī šogad uzmanība tiek pievērsta Institūta kolekcijām. Pasākumu kuplinās Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas studiju programmas studentu radošas izpausmes.

Stacijas

  • Liepājas jauno mediju mākslinieku darbu izstāde "Saglābt - saglabāt". Būs iespēja iepazīties ar piecu Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas studiju programmas studentu darbiem, kuros viņi pauž jaunu stratēģiju dabas glābšanā – saglabāt nākamajām paaudzēm datu formā.
  • Bezmugurkaulnieku kolekcijas un etaloni - mantojums nākotnei. Aapmeklētājiem būs iespēja iepazīt kukaiņu etalonus, kas sagatavoti 100 gadu senā pagātnē, kā arī salīdzinoši nesen. Būs iespēja uzzināt, kā gadsimta griezumā mainījušās kolekciju sagatavošanas metodes un pielietojums. Gan lieliem, gan maziem būs iespēja iesaistīties kolekcijas foto pulciņā un piedalīties kukaiņu atpazīšanas konkursā ar garšīgām balvām uzvarētājiem..
  • Herbārijs - vērtība nākotnei un interaktīva spēle iepazīsti Latvijas retos augus un sūnas. Ilustratīvs materiāls par LUBI herbārija vēsturi un nozīmi, informācija par herbārija gatavošanu. Iespēja apskatīt augu un sūnu herbāriju un mikroskopā apskatīt interesantus augus un sūnas.
  • Invazīvās svešzemju sugas Latvijā. Apskatāms informatīvs materiāls par invazīvajām augu un dzīvnieku sugām Latvijā, apskatāmi dzīvi īpatņi, piemēram, melngalvas mīkstgliemezis.
  • Putni, to pētniecība un gredzenošana Latvijā. Stāstījums un demonstrējumi par putnu un sikspārņu gredzenošanu, iespēja ieklausīties putnu balsīs u.c..
  • Vai dzintara daļiņas var ietekmēt mikroorganismus? Iespēja iepazīties ar metodēm un testa kultūrām, ko izmanto antimikrobiālo īpašību testēšanai, EUREKA projekts IFSITEX.
  • Dārzā strādā daba – derīgie kukaiņi un mikroorganismi, LUBI devums bioloģiskās augu aizsardzības attīstībai. Iespēja apskatīt derīgos kukaiņus un dārza kaitēkļus tuvplānā (attēlos, laboratorijas kultūrās un mikroskopā). Informācija par LUBI izstrādātajiem augu aizsardzības paņēmieniem.

Kontakti: 67944988; 26468197

LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā Papē, Rucavas novadā

Kontakti: Oskars Keišs: 29236300, Donāts Spalis: 26372932 e-pasts: oskars.keiss@lu.lv 

Atnāciet un iepazīsiet!

ZINĀTNIEKU NAKTS 2018

LU Bioloģijas institūtā ar plašu programmu aizvadīta Eiropas Zinātnieku Nakts

2018. gada 28. septembrī norisinājās tradicionālā Eiropas Zinātnieku Nakts, kuras tēma bija "Zinātne, kas veido mūs".
LU Bioloģijas institūtā, Salaspilī, astoņas zinātnei veltītas aktivitātes pulcēja vairāk kā trīs simtus apmeklētāju. Liela pateicība Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijai par dalību ar izstādi "Mīmikrija" . 
Putnu un sikspārņu migrāciju LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā (Rucavas novads) klātienē vēroja  gandrīz 30 apmeklētāji.
LU Bioloģijas institūta Engures Ornitoloģisko pētījumu centrā  Bērzciemā (Engures novads) Engures ezera noskaņās un ornitologu atmiņās dalījās 50 apmeklētāji.
Fotogrāfiju autors Lauris Galsons.

Zinātnieku nakts 2018 Programma

28. septembrī aicinām uz Eiropas Zinātnieku nakts pasākumiem LU Bioloģijas institūtā, Miera ielā 3, Salaspilī

Bioloģijas institūta vēsture, kolekcijas, herbārijs, zinātniskās iekārtas. Iespēja mikroskopā aplūkot dažādus objektus, apmeklēt laboratorijas un spēlēt interaktīvas spēles. Liepājas Universitātes Jauno mēdiju mākslas studiju programmas studentu radošas izpausmes

Aktivitāšu apraksti šeit  Atnāciet un iepazīsiet!

 

ZINĀTNIEKU NAKTS 2017

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtā,  Miera ielā 3, Salaspilī pasākumu programma 29. septembrī

Kontakti: 67944988; 26468197; e-pasts: gaida.galakrodziniece@lu.lv

18:00 – 23:00. Liepājas jauno mediju mākslinieku darbu izstāde "Datu tulki".   www.facebook.com/events/1737603126535395/

Informācija, interpretācijas procesa rezultātā, maina formu. Izstādē apmeklētājiem būs iespēja sajust, apskatīt un ieklausīties procesos, kuri ikdienā mums parasti paliek netverami. Māras Vulfas darbā "DeForma" cilvēka ķermeņa kustības dati tiek izmantoti kā mākslas medijs, lai atspoguļotu neverbālās komunikācijas komplicēto dabu. Fiziskas tango kustības, organizētas laikā un telpā, kļūst par abstraktām formām trīsdimensionālā (3D) vidē. Gunta Dombrovska izveidojusi interaktīvu skaņas skulptūru, kuras idejas pamatā ir ķermeņa iekšējo procesu digitalizācija un bioatgriezeniskās saites izmantojums mākslā. Darbā izmantotā elektroencefalogrāfija ļauj izstādes apmeklētājam ar "domu spēku" iedarboties uz skaņas skulptūras skanējumu. Ulda Hasnera instalācijā "Zemestrīce" ir sonificēti 2004. gada zemestrīces dati no Kaļiņingradas un Polijas robežas apgabala. Apmeklētājiem tiks dota iespēja to sajust ar tausti un dzirdi. Izstādi atbalsta Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija.

18:00 – 23:00. "Purvu ūdeņu mistērija"

Interesenti ir aicināti iepazīt purvu ūdeņos sastopamos faunas un floras pārstāvjus. Vai ir sugas, kas sastopamas tikai un vienīgi purvos esošajās upēs un ezeros? Kā tās ir pielāgojušās skarbajiem dzīves apstākļiem? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem varēsiet rast atbildes, apmeklējot Zinātnieku nakti (122 telpa).

18:00 – 23:00. Eksperimentālā darbnīca “Iepazīsti mikropasauli

Apmeklētājiem, izmantojot dažādas maņas, būs iespējas iepazīt augu lapu virsmas struktūras, augu ieslēgumus, kukaiņus un to uztveres orgānus (taustekļi, antenas u.c.) mikroskopiskās sēnes. Varēs iepazīties ar mikroklonālo augu pavairošanas tehniku.(telpas 102, 103).

18:00 - 23:00. Eksperimentālā darbnīca "Ieraugi savu DNS". 

Apmeklētāji, izmantojot sporta dzērienu, ananāsu sulu un etanolu, no savām siekalām varēs izdalīt un vizualizēt savu DNS (telpa 121).

18:00 – 23:00. Dabas foto un dabas skaņu demonstrācija ar interaktīviem elementiem

Varēsiet redzēt video par Engures dabas parku. Uzzināt, kāpēc gredzeno putnus un kā palīdzēt meža pīlēm izaudzēt pīlēnus. Kā pēta puntu migrāciju. Varēs apskatīt putnu gredzenus  u.t.t. Varēs pārbaudīt prasmes atpazīt dabas skaņas, atpazīt putnus pēc to skeleta u.t.

19:00 – 21:00. Lekcija “Bērni un jaunākās komunikācijas tehnoloģijas”ar demonstrējumiem magnetobioloģijā (LUBI zāle).

Interesenti tiks iepazīstināti ar pētījumiem par tehnoloģiju lietošanu un to ietekmi uz bērniem, kā arī par pārmērīgas mobilo telefonu un datoru lietošanas riskiem. Varēs uzklausīt magnetobiologa rekomendācijas kā pasargāt bērnus no nelabvēlīgās ietekmes. Apmeklētājiem būs iespēja izmērīt elektromagnētisko lauku savam mobilajam telefonam, vai portatīvajam datoram (Antons Kolodinskis Mob.t. 20604030)

LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā, PapēRucavas novadā

Kontakti: Oskars Keišs: 29236300, Donāts Spalis: 26372932 

Apmeklētājiem būs iespējams apskatīt putnu un sikspārņu murdu, tīklus un gredzenus, kā arī, ja būs piemēroti laika apstākļi, piedalīties ķeršanā un gredzenošanā. Novērot naktsputnu migrāciju starmeša gaismā un sikspārņu migrācijas saucienus ultraskaņas detektorā. Pastāstīsim par jaunākajām metodēm dzīvnieku migrāciju pētījumos (ģeolokatori u. tml.)